קירה קוקרן

דמויות לחיקוי בחייה הן של אמה וסבתה, שתיהן התלאמנו בגיל צעיר (לא יותר מ 32), המשיכו לדאוג לכלכלת וחינוך משפחתן לבד, הן נאלצו לעזוב את הלימודים בגיל צעיר על מנת לעזור להורים בכלכלת הבית. לדבריה שתיהן נשים חזקות ועצמאיות אשר חוו חיים לא פשוטים.

קירה מספרת שכבר מגיל צעיר, כאשר היתה ילדה בת 8 או 9 הבינה לצערה כי החברה מעריכה פחות אינטליגנציה של אישה מאשר של גבר. כבר אז הבינה שהחברה רואה באישה כנחותה מהגבר וחשבה שזה מגוחך.

קירה נולדה בשנת 1977 וגדלה בלוטון - אסקס, אנגליה. הינה עיתונאית וסופרת בריטית, ראש מחלקת תוכן בעיתון "האפוטרופוס" ולפני תפקיד זה, הייתה ראש מחלקת דעה באותו העיתון. בעברה הייתה כותבת לעיתונים שונים תורי דעה, בכולם תמיד נהגה לקדם פמיניזם. פעילה בתנועת גל הפמיניזם הרביעי שהחל בסביבות שנת 2012 ומאופיין בבמה שנותן לנושא הטרדות מיניות, העצמה נשית והקטנת האישה בחברה, נלחם על שוויון בשכר, שוויון הזדמנויות לנשים וגברים - הכוונה בגברים היא שגל זה מאפשר ומקדם יותר נוכחות אבהית בחיי הילדים. תומך ומקדם עמותות, תנועות למען דימוי גוף חיובי, שיח בריא על מין, קידום הכרה במיניות כל המגדרים והכרה בזכויות שוות לקהילות הלהטביו"ת.

בספרה "כל הנשים המורדות" חקרה את הפמיניזם כיום, כמה הוא התקדם, התפתח וכמה עוד נשאר להילחם בשבילו. בשנת 2013 כתבה מאמר בעיתון "האפוטרופוס": "גל הפמיניזם הרביעי: הכירו את הנשים המורדות: ברוכים הבאים לגל הפמיניזם הרביעי. מה שקורה עכשיו מרגיש כמו משהו חדש שוב. הוא מוגדר בטכנולוגיה - כלים אשר מאפשרים לנשים לבנות תנועות חזקות ופופולריות ברשת. כמה פופולרי יכול להיות משהו קצת מבהיל".

לדוגמא תנועת ומחאת METOO# העולמית או צעדות השרמוטות שנערכו בישראל משנת 2012.

בספרה - Modern Women: 52 Pioneers קירה בוחרת להציג 52 נשים שלדעתה היו מחלוצות הפמיניזם. על תהליך בחירת הנשים לספר סיפרה לעיתון THE WOMEN'S ORGANISATION "הקריטריון לבחירת הנשים לספר היה שהן היו חייבות לעזור בדרכן שלהן לבנות עולם פמיניסטי ושווה יותר לנשים. נשים אשר גילמו את מה שהיום אנו מחשיבות לאישה מודרנית, חזקה ובעלת ערכים. אני חושבת שאומץ (להבדיל מחוסר פחד) זה מה שמאפיין נשים אלו".

כשנשאלה מי בשבילה היא החלוצה הפמיניסטית ענתה, ישנן הרבה נשים אשר נמצאות בספר ועזרו לסלול את הדרך לכולן, אני מוקירה להן תודה אך הסיפור של לי מילר (עיתונאית, צלמת ודוגמנית לשעבר) השפיע עלי הכי הרבה.

קירה כן מאמינה שבשנים הקרובות עולם הפמיניזם יחוה שינוי אנרגיה משמעותי, שהתקדמות הטכנולוגיה מאפשרת גישה כמעט לכל אחד ואחת. "האינטרנט הוא רק כלי לנקודת פתיחה, אמנם כלי נהדר אשר בלעדיו לא היו מצליחים לארגן ביליוני א.נשים לצעדות ומחאות שנערכות בכמה ערים שונות במקביל. האינטרנט הוא כלי חזק ושימושי לגל הפמיניזם הרביעי אל לנו להתעלם ממנו". לדעתה הפמיניזם כבר שינה את העולם ויוסיף לעשות זאת בזכות אקטיביזם. טוענת שלא מספיק לשנות את החוקים ,אלה צריך לשנות את ראייתו של אדם , כי עכשיו שיש את חוקים לשויון אנו עסוקות בלהגן עליהם.

בראיון לעיתון THE WOMEN'S ORGANISATION אמרה:

"תמשיכו! ועיזרו אומץ! זה אולי לא תמיד נראה כך, אבל אני די בטוחה כי קשת ההיסטוריה תהיה לטובתך" וסגרה בפתגם "ערנות נצחית הינה מחיר החירות".

הגל הרביעי של הפמיניזם חיי ובועט, ישנם שיגידו שאנחנו כבר בתחילתו של הגל החמישי. זכויות הנשים עדיין מפריעות לחלק. אין סיבה שנערה תישלח הביתה כי היא לבשה מכנס קצר אבל נער שיגיע עם מכנס באותו האורך ישאר ליום הלימודים.

אני זוכרת שגם אותי שלחו הביתה על חולצת בטן, הינו קבוצה של כמה בנות, לבושות אותו הסגנון אך רק אותי שלחו הביתה, חשוב לי לציין כי באותו הזמן לא הייתה תלבושת אחידה בביה"ס ולבושי לא היה שונה מלבוש יתר הבנות, לצערי בעיני הנערה שהייתי ראיתי בזה זכייה ליום חופש ובחרתי שלא לשתף את הורי, למרות שהבנתי שנעשה איתי חוסר צדק, דבר זה קרה לי פעם אחת בלבד ולא שיניתי את צורת הלבוש שלי בטענה שאם אין לבוש אחיד אני אלבש מה שאני רוצה, שנה אחרי כבר הייתה חולצה אחידה, לא טוענת שזה בגללי!

אני שמחה וגאה בנערות ונערים של הדור הנוכחי שבוחרים יחד להשמיע קול מחאה על אי צדק שוויוני. כל אחת ואחד יכול לעשות שינוי גדול, בואו נמשיך את השינוי יחד.