בטי דודסון

מי זאת בטי דודסון?

פמיניסטית, סקסולוגית ומורה לעינוג עצמי. לימדה דורות של נשים דרך ספרים וסדנאות ללמוד איך להיות מאושרות יותר. הגדירה עצמה כהטרוסקסואלית, ביסקסואלית ולסבית.

בטי דודסון לימדה אלפי נשים איך להגיע לאורגזמה, על האנטומיה הנשית, דחפה להעצמה נשית ועצמאות, איפשרה לנשים לקחת שליטה ולהיות גאות בהנאה שלהן.

נולדה ב- 24.8.1929 ונפטרה ב- 31.10.2020 בגיל 91, גם בשנותיה האחרונות לימדה נשים לחוות אורגזמה נשית. הייתה אמנית והציגה אומנות ארוטית בגלריות ברחבי ניו-יורק. ייסדה את התנועה הפמיניסטית פרו-מינית ועודדה נשים לקחת אחריות על חייהן דרך לקיחת אחריות על עונג מיני עצמי.

כבר בשנות ה- 70 השפיעה ותרמה רבות לשיח היום יומי על מיניות ובריאות האישה. לדעתה אוננות היא הבסיס להגשמה מינית, לימוד הנאה מהי ואיך ליישם אותה, זו הדרך לעצמאות חברתית, רגשית ואישית של כל אישה, הדרך לרכוש ביטחון. האמינה שכאשר אישה מאוננת זאת עוד צורת ביטוי לחופש מיני נשי, עוד דרך ללמוד לתעדף את עצמה ואת הנאתה האישית, מבלי לדאוג רק להנאתו של הגבר שאיתה. היא האמינה כי אישה צריכה לא להיות תלוייה בגבר על מנת להיות מסופקת. היתה מהראשונות שהעבירו סדנאות הדרכה מינית יסודית. דודסון הייתה משתמשת בויברטור מסוג WAND (לשמחתנו נמכר באתר) בהדגמות, הפגנות וסדנאות על עינוג עצמי לנשים. סיפקה לכל אישה אשר הגיעה ללמוד אצלה ויברטור מסוג MAGIC WAND והמליצה לכסות במגבת קטנה את איברי המין על מנת לעדן את ההרגשה ובכך להאריך את משך החוויה. טכניקה זאת הפכה מוכרת ומפורסמת כ "השיטה של בטי דודסון".

טכניקות, הרצאות, וסדנאות אלו של דודסון עזרו לפרוץ את הדרך לקבלת מיניות נשית. נכון, המצב עדיין לא מושלם אבל בזכותה ובזכות נשים וגברים, חזקות וחזקים, נוספות ונוספים שקידמו נושא זה אנחנו עדים לשינויים. הם אמנם איטיים אבל איך אומרים Patience is a Virtue - סבלנות היא מעלה.

דודוסון נחשבת לפמיניסטית מהגל השני. פמיניזם גל שני החל לאט ובשקט לאחר מלחמת העולם השניה, כאשר הנשים נאלצו שוב לחזור אל הבתים עקב חזרתם של הגברים מהמלחמה. בשנים אלו נשים יצאו לעבוד, התגייסו לצבא, היו בתפקידי ניהול, לחלקן זה היה לראשונה בחייהן, פעם ראשונה לקבל משכורת. לאחר המלחמה, הנשים שעזרו להחזיק את הכלכלה, נתבקשו לחזור "למקומן" בבית, עקב דרישת הגברים את עבודתם חזרה. בניית גני ילדים נפסקה ופגעה באפשרות הנשים להמשיך להחזיק בעבודה.

בתחילת שנות ה 60 גל הפמיניזם השני כבר משך תשומת לב, הוא נמשך בין 1920 ל 1980 בערך. גל זה פעל להטבת איכות החיים לנשים, המשיך את פעולותיו של הגל הראשון בשוויון זכויות ואף הרחיב לנושאים כמו: מיניות ומקומות עבודה. נתן במה לאלימות במשפחה ואונס בזוגיות. בזכות הגל השני הוקמו מרכזים ומקלטים בטוחים לנשים והשתנו חוקי הגירושין ומשמורת ילדים. הביא לשיח על מחלות מין, יחסים בהסכמה, אמצעי מניעה והפלות. גל זה נתן לאישה בעלות על גופה והפך אותנו לשוות.

לא כל נשות הגל השני של הפמיניזם הסכימו עם בטי. היו נשים אשר טענו שעבודתה היא פורנוגרפיה, דבר שהיה שנוי במחלוקת ומלחיץ באותן שנים. לעומת זאת נשות הדור שאחרי בחרו לקחת ממנה השראה. קריירת האומנות שלה פרחה בשנות ה 60 ו 70, אבל הסדנאות היו מה שהיא קראה לו היעוד שלה, ויברטורים היו המפתח לטכניקה שלה. חברות יצרני ויברטורים היו שולחים לה מתנה ויברטור שתנסה ואולי אפילו תמליץ ותפרסם.

בספרה "סקס לאחד" כתבה: "המין העיקבי ביותר יהיה רומן האהבה שיש לך עם עצמך".

אנחנו מסכימות איתה, אנחנו חושבות שאם את תרגישי בנוח עם מיניותך, בגופך, תצליחי לרכוש ביטחון עצמי פנימי אשר במידה ותבחרי, ילווה אותך בכל תחומי החיים. כן, גם לנו יש חלק בזה לכל אחת ואחד מאיתנו, אם זה בשיחה עם ילדינו, הסבר ותיווך נכון של מידע, הוא חשוב מאין כמותו וזאת בכדי לתת הרגלים בריאים למיניות, ליצור שיח בריא ונוח בכל הגילאים, כמו כן לדעת לשים גבולות ולהקפיד שיכבדו אותם, ללמד מהו ביטחון רשתי. זוהי חובתנו וזכותינו, בואו נעזור להביא את השינוי יחד.

גם אנחנו בוחרות לשים את הבריאות והמיניות הנשית כנושא שיחה, גם אנחנו בוחרות בהעצמה נשית.